Blefaroplastyka

Czym jest operacja „opadających powiek” czyli plastyki powiek górnych ( blepharoplastyka )?

Blepharoplastyka powiek górnych to zabieg operacyjny polegający na usunięciu nadmiaru skóry i  tkanki tłuszczowej z górnej powieki. Wraz z wiekiem skóra wiotczeje, a tkanka tłuszczowa przemieszcza się w miejsce, gdzie fizjologicznie u ludzi młodych nie występuje, proces ten potocznie określany j jest jako opadające powieki. Zabieg blepharoplastyki  oprócz efektu odmłodzonego , może także wpłynąć na zwiększenie pola widzenia. Należy zdawać sobie sprawę z ograniczeń zabiegu. Operacja plastyczna powiek nie usunie zmarszczek w okolicy oka, tzw. „kurzych łapek”, nie zniweluje opadających brwi oraz cieni pod oczami. Te estetyczne defekty można leczyć innymi dostępnymi w naszej klinice metodami.

Jakie są możliwe powikłania i zagrożenia związane z operacją?

Powikłania po zabiegu plastyki powiek górnych są rzadkie. Niemniej każda operacja niesie ze sobą możliwość powikłań. Do najczęstszych należą: krwawienie pooperacyjne, zasinienie, nieregularne bliznowacenie. Ryzyko powikłań można zmniejszyć, jeśli przed zabiegiem i po nim przestrzega się zaleceń lekarza. Należy z dawać sobie sprawę, że po operacji na powiekach górnych dochodzi do powstania pooperacyjnego obrzęku o różnym nasileniu, który czasami może prowadzić do przejściowych problemów z niedomykalnością powiek.  Z czasem  obrzęk ustępuje i tym samym związane z nim inne problemy, jak wspomniana przejściowa niedomykalność.

Jak wygląda kwalifikacja do zabiegu?

Podczas wizyty kwalifikacyjnej należy poinformować lekarza o chorobach,  uczuleniach, przyjmowanych lekach, uzależnieniach. W trakcie konsultacji specjalistycznej lekarz przeprowadzimy niezbędne badania, oraz zada pytania o Twój stan zdrowia. Kwalifikacja to odpowiedni czas aby zadać lekarzowi pytania o nurtujące problemy związane z zabiegiem, opowiedzieć o oczekiwaniach i obawach. Lekarz specjalista wyjaśni szczegółowo jak będzie przebiegał zabieg i jak należy postępować przed i po nim. O ile jest to możliwe 7 dni przed operacją należy odstawić leki przeciwkrzepliwe takie jak np. Acard.  To pozwoli na spokojniejszy przebieg operacji. Warto pamiętać, że po operacji powinien Ci ktoś towarzyszyć i pomóc bezpiecznie dotrzeć do domu. Jeśli nosisz okulary/soczewki kontaktowe, przyjdź na zabieg w okularach, noszenie soczewek jest niezalecane przez 10-14 dni po zabiegu.

Jakiego rodzaju znieczulenie będzie zastosowane?

Operacja jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym.

Ile trwa zabieg?

Zabieg trwa przeciętnie około 1,5 godziny.

Jak przebiega operacja?

Operacja przeprowadzana jest w sterylnych warunkach sali zabiegowej. Lekarza operujący zakłada obłożenie, a następnie odkaża skórę w miejscu zabiegu. Kolejnym krokiem jest wyznaczenie obszaru zabiegu czyli narysowanie linii, wzdłuż których poprowadzi cięcie. Kolejno wstrzykuje znieczulenie pod skórę. Po uzyskaniu znieczulenia w miejscu zabiegu, prowadzone są cięcia wzdłuż wyznaczonych linii i usunięty nadmiar skóry. Po usunięciu skóry odpowiednio usuwany jest nadmiar tkanki mięśniowej i tłuszczowej. Na koniec ranę zamyka się cienkimi szwami i nakłada maść antybiotykową na ranę.

Jak długo będe miała obrzęk i zasinienia?

Obrzęki i zasinienia mijają do 2-3 tygodni po zabiegu.  

Kiedy usuwane są szwy?

Szwy ze skóry usuwane są po tygodniu od zabiegu.

Kiedy osiągnę ostateczny efekt estetyczny?

Ostateczny efekt po zabiegu widać około 3 miesiące po zabiegu, wtedy blizna jest w pełni zagojona.

Jak będzie wyglądał okres po zabiegu?

Przez kilka dni po operacji na powieki należy stosować zimne okłady, co pozwoli zmniejszyć obrzęk o ból. Na ranę stosjujemy maść z antybiotykiem. Po 7 dniach usuwane są szwy skórne. Ranę należy delikatnie przemywać wacikami zwilżonymi letnią wodą. Po około 7-10 dniach można wrócić do pracy. Warto pamiętać o okularach przeciwsłonecznych, aby zasłonić powieki w trakcie gojenia. 

Szczegółowe zalecenia przed i po operacyjne wydna nasz specjalista na wizycie kwalifikacyjnej.

Czy wiesz, że …? 

Oczy od starożytności określane są jako zwierciadło duszy. Ponadto według wszelkich badań to właśnie na nasze oczy zwraca się największą uwagę przy kontakcie z drugim człowiekiem. Młodo wyglądające oczy to młodo wyglądająca Ty !